PS Instal zajmuje się kompleksowym montażem i sprzedażą pomp ciepła. Sprzedajemy i montujemy pompy ciepła Vitocal firmy Viessmann.
Zadzwoń do nas i umów się na pomiar i bezpłatną wycenę.
Pompy ciepła to urządzenia z grupy odnawialnych źródeł energii czyli charakteryzuje je to, że:
Ochrona środowiska dzięki zastosowaniu pomp ciepła odbywa się dzięki ich bardzo wysokiej sprawności, którą określa tzw współczynnik COP. Współczynnik ten określa ile uzyskuje się całkowitej energii z pobranej energii elektrycznej.
Przy dzisiejszych najlepszych urządzeniach współczynnik ten oscyluje przy wartości 5. Oznacza to, że z pobranej 1 kWh energii elektrycznej uzyskujemy 5 kWh energii cieplnej. Czyli 75% energii do ogrzania domu lub wody pobrana jest z natury, dlatego pompa ciepła odznacza się najniższymi kosztami eksploatacyjnymi po urządzeniach spalających drewno, które ze względu na bardzo niską cenę drewna wiodą tutaj prym.
Natomiast obsługa urządzeń spalających drewno czyli: składowanie paliwa, sezonowanie go, ciągłe uzupełnianie paliwa, regularne czyszczenie urządzenia i kominów spalinowych, brud jaki temu towarzyszy, sprawia, że czasochłonność i uciążliwość użytkowania tych urządzeń jest tak duża, że po prostu wielu ludzi z dzisiejszej epoki na nie „nie stać „. Krótko mówiąc funkcjonowanie urządzeń na paliwo stałe pasuje do XX wieku.
Pompa ciepła jest całkowicie pozbawiona tych uciążliwości, co więcej jest urządzeniem dzisiejszej epoki, czyli użytkowanie jej sprowadza się do jednego kliknięcia na regulatorze bądź na naszym telefonie komórkowym. Dodatkowo atrakcyjność pomp ciepła znacznie wzrasta pod względem komfortu użytkowania jak i oszczędności inwestycyjnych,gdy uwzględnimy możliwość chłodzenia oraz dofinansowania.
Do tego celu optymalnie nadają się maty kapilarne, które idealnie komponują się z pompami ciepła, ponieważ w pełni wykorzystują ich potencjał sprawności i oszczędności, w praktyce osiągając COP całego układu nawet powyżej 5!
Dobór pompy ciepła nie polega tyko na doborze urządzenia, lecz wymaga znajomości wszystkich elementów jakie składają się na system z pompą ciepła. Zaniedbanie lub złe dobranie jednego z elementów może skutkować późniejszym całkowicie odmiennym niż oczekiwaliśmy użytkowaniem oraz wysokimi rachunkami za prąd. Dlatego dobór urządzenia, jak i całego systemu (kotłowni, instalacji, dolnego źródła) oraz późniejszego jego wykonania jest bardzo ważny i wymaga fachowego podejścia i realizacji.
Podejmij tą decyzję razem z nami dobierając i wykonując przyszłościowe, sprawdzone i optymalne rozwiązane, które zapewni Ci komfort oraz przyniesie pożądane oszczędności, dzięki czemu użytkowanie i opłacanie Twojego domu będzie łatwe i mało kosztowne. Dzięki PS instal unikniesz przykrych niespodzianek podczas przyszłego użytkowania.
Podział pomp ciepła odbywa się ze względu na rodzaj pobieranego z natury źródła ciepła. Wyróżniamy systemy powietrzne, gruntowe oraz wodne.
Pompy ciepła powietrzne
Powietrzne pompy ciepła podgrzewają wodę i ogrzewają dom za pomocą powietrza atmosferycznego. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w ogólnym wyborze systemu grzewczego i obecnie najbardziej popularne wśród samych pomp ciepła ze względu na ciągłe udoskonalenie tych urządzeń i stały spadek ich cen. Najnowsze i najlepsze urządzenia odznaczają się zbliżonymi COP, co gruntowe pompy ciepła co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe. Dodatkowo pracują w ekstremalnych warunkach, gdy temperatura na zewnątrz wynosi – 20 °C. Kolejnym atutem z zastosowania powietrznej pompy ciepła jest to, że może pracować w funkcji chłodzenia. Dzisiaj inwestorzy chętnie sięgają po klimatyzację, dlatego uwzględniając, że pompa ciepła przejmuje funkcje grzania i chłodzenia oszczędzamy pieniądze na etapie inwestycji To wszystko stawia powietrzne pompy ciepła w bardzo atrakcyjnej pozycji w miejscach nie tylko gdzie nie ma dostępu do gazu, ale biorąc także pod uwagę możliwości skorzystania z dofinansowania stosując OZE jakim jest pompa ciepła praktycznie pozostaje nam tylko jej wybór.
Pompa ciepła gruntowa
Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z gruntu. Urządzenia te odznaczają się największymi sprawnościami i w odróżnieniu od powietrznych pomp ciepła mogą pracować jako zupełnie samodzielne źródło ciepła bez względu na panujące ekstremalnie niskie temperatury zewnętrzne. Spośród pomp ciepła system ten jest najoszczędniejszym w eksploatacji, ale i jednocześnie najdroższym w inwestycji. Stosowany jest głownie w budynkach gdzie jest duże zapotrzebowania na ciepło, ze względu na dostępne wysokie moce grzewcze jednostek.
Gruntowe instalacje pompy ciepła składają się kolektora gruntowego: pionowego tzw. odwierty (kopane głęboko w ziemi) lub poziomego (płytkie, ale bardzo rozległe instalacje), które często kosztują tyle co sama kotłownia z pompą ciepła. W obu przypadkach istnieje wiele uwarunkowań i zależnych, które trzeba spełnić, dodatkowo przy odwiertach trzeba ubiegać się o zezwolenie na ich wykonanie.
Przy kolektorze pionowym temperatura gruntu jest stała przez cały rok dlatego system ten jest stabilny i najsprawniejszy. W tym przypadku wierci się odwierty nawet do 200 metrów wgłąb, ponieważ im głębiej tym temperatura gruntu wyższa i bardziej stabilna. Pompy ciepła pionowe są zatem stabilne i mają minimalne zapotrzebowania na powierzchnię działki. Są to jednak również jedne z droższych systemów, których pionowa instalacja wiąże się z głębokimi odwiertami.
W przypadku kolektora poziomego ważny jest rodzaj gruntu, wymagają one rozległej przestrzeni, która pozwoli na rozkopanie gruntu. Przyjmuje się, że w zależności od rodzaju gruntu, powierzchnia poziomych pomp ciepła powinna być od 2 do 3 razy większa od powierzchni, którą chcemy ogrzać. Trzeba mieć świadomość, że na przestrzeni tej nie możemy stawiać żadnej zabudowy, czy sadzić drzew. Kolektory poziome nie zapewniają stabilnych temperatur, ponieważ temperatura gruntu do głębokości 2 m bardzo zależna jest od warunków atmosferycznych i w sezonie zimowym kiedy zapotrzebowanie na ciepło wzrasta to temperatura gruntu maleje.
Pompa ciepła wodna
To pompa ciepła, która pobiera energię jak sama nazwa wskazuje z wody. Mogą to być też ścieki, woda termalna czy ciepło odpadowe/przemysłowe. Odznaczają się one najwyższymi wskaźnikami COP ze względu na wysoką temperaturę wody. Niestety system ten jest najbardziej problematyczny, wymaga wiele dodatkowych elementów, które nie występują w poprzednich systemach, zwiększając znacznie koszt inwestycyjny. Dodatkowo przy uwzględnieniu poboru energii na tłoczenie czynnika dolnego źródła wynik COP całego systemu nie wychodzi tak korzystnie. Są głównie stosowane w przemyśle, bądź ogólnie przy produkcji ciepła dla dużych obiektów sięgających od kilkudziesięciu do kliku tysięcy kW.