Ten, kto dzisiaj inwestuje w nową instalację grzewczą, powinien od razu uwzględnić w swoich planach uzupełnienie jej o instalacje solarną. Dzięki temu zyskujemy korzyści z niższego zużycia ciepła dla całorocznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej nawet do 60%. Kolektory także bardzo dobrze się sprawdzają i pozwalają zaoszczędzić sporą ilość energii przy podgrzewie wody basenowej.
Systemy solarne mogą współpracować ze wszystkimi istniejącymi na rynku urządzeniami grzewczymi. Z kolei każdą instalację grzewczą możemy zmodernizować pod kątem wykorzystania dodatkowo energii słonecznej.
Korzyści ce z zastosowania kolektorów słonecznych?
Gdzie montujemy kolektory słoneczne
Najczęściej wybór kolektorów zależy również od możliwości ich montażu. Dotyczy to szczególnie użytkowników, którzy zdecydują się na wykorzystanie energii słonecznej w już istniejących budynkach, gdzie muszą liczyć się z występującymi ograniczeniami architektonicznymi.
Kolektory instaluje się na:
Optymalne uzyski energii słonecznej w przeciągu całego roku uzyskamy jeśli kolektory będą zamontowane na południe pod kątem ok. 45 . Uzysk się zmniejszy jedynie o 5%, gdy będą one zamontowane na południowy wschód lub zachód.
Jeśli zainstalowanie kolektorów nie jest możliwe na dachu lub fasadzie, można zamontować je na konstrukcji wolno stojącej.
Kolektory płaskie
Najbardziej powszechne i najczęściej stosowane ze względu na wysokie uzyski i niskie koszta. Dzięki swoim dużym powierzchniom, gdzie praktycznie cała powierzchnia kolektora (powyżej 90%, próżniowe ok 65%) bierze udział w procesie pochłaniania promieni słonecznych, niwelują straty jakie mają do kolektorów próżniowych. Przy zamontowaniu kolektorów płaskich o powierzchni całkowitej 5,02m2, mamy 4,66 m2 pow. czynnej absorbera, przy próżniowych przy zbliżonej pow. całk. 4,62 m2, pow. czynnej absorbera tylko 3,19 m2
Kolektory próżniowe
Dzięki zastosowanej próżni czyli zmniejszeniu strat, kolektory te uzyskują znacznie wyższe sprawności i uzyski (ok. 30% więcej od płaskich) w okresach zimowych.
Za ich wyborem przemawiają mniejsze gabaryty, waga i wyższe uzyski energii, oczywiście większe korzyści wiążą się z wyższą cenę urządzeń, dlatego najlepiej montować je wtedy gdy jest mało wolnej przestrzeni na dachu bądź jego nośność konstrukcyjna jest za niska by zamontować kolektory płaskie. Atutem kolektorów próżniowych, jakiego nie mają płaskie jest to że możemy je zamontować na fasadzie w pozycji całkowicie przylegającej do ściany. Wadą kolektora próżniowego jest jego mała powierzchnia absorbera na powierzchnię całego kolektora słonecznego, która wynosi ok 25% mniej niż w przypadku kolektora płaskiego.